Oto, z czym spotykam się dość często na temat zdrowego odżywiania:

1. Zdrowe odżywianie jest … niesmaczne. Bardzo często kojarzy się z super fit daniami bez soli, bez której przecież duża część ludzie nie wyobraża sobie życia.  A przecież to wcale nie tak – zdrowe odżywianie to zdrowe przyprawianie – całą gamą wspaniałych ziół i przypraw! Te aromaty unoszące się w powietrzu w czasie przygotowywania posiłku… Coś cudownego! Od razu uruchamiają się enzymy trawienne 🙂 To w jaki sposób przyprawiamy nasze jedzenie zależy od nas  – czy decydujemy się na naturalne pojedyncze zioła czy gotowe mieszanki pełne różnych chemicznych związków, jak znany już chyba wszystkim glutaminan sodu

2. Zdrowe odżywianie jest drogie. Dość często słyszę „Nie stać mnie na zdrową ekologiczną żywność”. Przyznam, że jest to bardzo często wygodna wymówka. Owszem, ceny żywności ekologicznej są wysokie. Ale zdrowo się odżywiając nie chorujemy więc oszczędzamy na lekach. Ponadto najczęściej wtedy rezygnujemy z fast foodów i słodyczy więc są kolejne oszczędności. Może jednak wystarczy na dobrej jakości produkty spożywcze?

3. Nie mam czasu na gotowanie. To też często  słyszę. Kolejna dobra wymówka. Przygotowanie zdrowego, smacznego posiłku to kwestia 30-60min. W zależności od tego, na co  mamy ochotę. Jest cała masa łatwo dostępnych przepisów, z których tylko korzystać. Jestem pewna, że w ciągu całego dnia są chwile przeznaczone na pracę, na  odpoczynek, na różne inne zajęcia a także czas, który przecieka nam przez palce, bo np. siedzimy na FB. Znasz to?

4. Nie będę gotować tylko dla siebie co innego niż dla pozostałych członków rodziny. Ok., a czy musisz gotować coś innego? Może warto, aby cała rodzina odżywiała się zdrowo

5. Zdrowe odżywianie to jakieś wymysły – kiedyś ludzie jedli wszystko i nie chorowali. Oczywiście to prawda. Kiedyś jednak jakość żywności była zupełnie inna – lepsza. Nie było tylu dodatków chemicznych do żywności, konserwantów, żywności przetworzonej czy modyfikowanej genetycznie. Teraz żyjemy zupełnie inaczej i żywność też jest inna. Stąd tak ważna jest uważność na to, co jemy. Pod warunkiem, że chcemy zachować Zdrowie i dobre samopoczucie.

A jakie są Twoje przekonania?