Wiosna, wiosna, wiosna… Czekamy na nią z utęsknieniem. Z wielu powodów – ciepło, słońce, radość życia. Zupełnie inaczej funkcjonujemy . Mamy więcej energii i częściej się uśmiechamy. Więcej się nam chce. A przede wszystkim chce się nam jeszcze lepiej zadbać o siebie. Zaczynamy ćwiczyć i zdrowo się odżywiać.

 

Warto ten nowy etap zacząć od oczyszczenia swojego organizmu. Po długiej zimie, często mniej aktywnego czasu i różnego jedzenia, w naszym organizmie jest wiele substancji. Substancji, które wcale nie są nam potrzebne. Gromadzimy w swoim organizmie różne chemiczne związki czy metale ciężkie. Wszystkie dostarczamy wraz z pożywieniem czy napojami. Na szczęście nie muszą one zostać z nami na zawsze. Są sposoby, aby się z nimi rozprawić.

 

Warto zaplanować sobie ten czas i odpowiednio się do niego przygotować. Już kilka dni wcześniej zwróć uwagę na to, co jesz. Unikaj tłustych potraw, alkoholu, cukrów prostych, napoi słodzonych i gazowanych. Zwiększ za to ilość warzyw, owoców i wody.

 

Wodę pij bez ograniczeń. Przyjmuje się, że powinno się wypijać ok. 2 litrów dziennie. To dzięki wodzie właśnie wiele substancji zostaje wypłukanych, to ona ułatwia wydalanie z organizmu tego, czego nie chcemy.

Cytryna – pomocnik na wagę złota. Wyrób w sobie nawyk rozpoczynania każdego dnia od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny Taka mieszanka pobudza nasze jelita do pracy. Mimo kwaśnego smaku cytryna działa na nasz organizm zasadowo. To wspomaga proces usuwania toksyn.

 

Wyłapywanie wolnych rodników w naszym organizmie to zadanie specjalne. Poradzą sobie z nim doskonale wszystkie produkty bogate w naturalne antyutleniacze. Głównym źródłem naturalnych antyutleniaczy są owoce, warzywa, kiełki, zielone pędy pszenicy i jęczmienia. Naturalne przeciwutleniacze to:
• witamina C i E oraz prowitamina A, czyli beta karoten
• bioflawonoidy (beta-karoten, likopen, proantycyjanidy) – ich rola to ochrona ścian tętnic, opóźnianie procesów starzenia się skóry, obniżają poziom cholesterolu, wykazują także działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne.
Bioflawonoidy praktycznie nie występują w żywności przetworzonej. Stąd tak bardzo ważna jest obecność każdego dnia w naszych posiłkach surowych warzyw i owoców. Warto tutaj także zwrócić uwagę na jakość żywności, jaką zjadamy. Aby nie było zjełczałych tłuszczów czy spleśniałych produktów. Szczególną uwagę zwróć na orzechy i nasiona.
Zielona herbata zawiera sporo polifenoli, które także wyłapują wolne rodniki, dodatkowo obecne w niej ketechiny przyspieszają spalanie tłuszczów.
Z warzyw mogę szczególnie polecić … buraki! To wspaniałe polskie warzywo ma w sobie niemal cudowne moce. Działa odkwaszająco i oczyszczająco. Buraki zawierają barwnik betaninę działający antyoksydacyjnie a dodatkowo wspomaga pracę wątroby i woreczka żółciowego. A to właśnie wątroba działa jak oczyszczalnia w naszym organizmie. Stąd buraki wspomagają usuwanie toksyn z organizmu. Błonnik, jak to błonnik, wspomaga perystaltykę jelit, korzystnie wpływa także na poziom glukozy i cholesterolu we krwi.

 

Żurawina korzystnie wpływa na działanie układu moczowego. Dzięki temu, że działa moczopędnie przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Zawiera także (podobnie jak i inne czerwone owoce) naturalne antyutleniacze, które wyłapują wolne rodniki.

 

Polecam picie naparów z czystka. Czystek to zioło, które ma wiele zalet. Bardzo wysoka zawartość naturalnych przeciwutleniaczy sprawia, że czystek wyłapuje wolne rodniki, działa przeciwzapalnie, witalizująco. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antywirusowe. Usuwa toksyczne metale z organizmu. Bardzo łatwo łączy się z kadmem. To cenna informacja dla palaczy.

 

Kapusta w wydaniu kiszonym to samo Zdrowie. Zawiera naturalne probiotyki, dużo błonnika, co korzystnie wpływa na pracę jelit i wydalanie. Jest źródłem antyutleniaczy, witamin – zwłaszcza C i składników mineralnych, np. siarki, dzięki czemu wspomaga pracę wątroby i proces oczyszczania organizmu z substancji toksycznych.

 

W procesie oczyszczania bardzo korzystnie działa także kasza jaglana. Jako jedyna pośród kasz działa na nasz organizm zasadotwórczo więc już od początku działa odkwaszająco. Ponadto ma właściwości przeciwgrzybiczne i antytoksyczne a błonnik korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Połączenie kaszy jaglanej z warzywami wydaje się być rozwiązaniem idealnym!

Wszelkie soki owocowe i warzywne – świeżo wyciskane są oczywiście wskazane. Im więcej tym lepiej. Można na II śniadanie wypić sok owocowy a ramach kolacji sok warzywny.
Na koniec mogę powiedzieć, że oczyszczanie to przede wszystkim owoce, warzywa, dużo wody i soków. Proste składniki. Wykluczamy produkty, które swoim składem bardziej przypominają tablicę Mendelejewa niż jedzenie. Wspomnę jeszcze o wyłączeniu na ten czas kawy, herbaty i alkoholu. No i najlepiej spokojna aktywność fizyczna jak spacery. Mogą być z psem 🙂