Brak czasu to już chyba jakaś epidemia. To najczęstsza wymówka, jaką słyszę. Brakuje nam Czasu na rzeczy istotne dla nas, choć często mamy czas na różne mało istotne sprawy czy nawet bzdury.
Taka wymówka jest jednak bardzo wygodna. Jestem przecież taka zapracowana! Nie mam czasu spędzać pół dnia w kuchni i jeszcze biegać po sklepach ze zdrową żywnością za tymi wszystkimi super Eko i bio  produktami. Nie jestem specjalistką zarządzania czasem. Zapytałam Olę Budzyńską Panią Swojego Czasu www.paniswojegoczasu.pl jak to jest z tym czasem. Czy faktycznie jest tak, że jesteśmy teraz na tyle zajęte, że brakuje nam Czasu? Czy po prostu nie potrafimy się zorganizować? Czy to dlatego, że chcemy wszystko zrobić same (bo wiadomo – Kobieta zrobi to najlepiej)?

 

Odpowiadając na takie pytanie nie da się nie generalizować 🙂 
Są osoby, które są tak zajęte, że naprawdę brakuje im czasu i nie znajdą go więcej, bez względu na to jak bardzo starałyby się zorganizować lepiej, ale są takie osoby, którym czas wciąż „przepływa między palcami” i lepsza organizacja zdecydowanie byłaby tutaj bardzo na miejscu.
Każda z nas patrząc na swoje życie bez problemu odpowie, do której kategorii należy. Jeśli ciągle gdzieś biegniesz i ciągle o czymś zapominasz, robisz kilkanaście czynności na raz i milion spraw masz w toku, bo załatwiasz inne – pewnie jesteś typem kobiety, które ja lubię nazywać „nadzorganizowane”. I potrzebujesz zwolnić oraz wyeliminować część zadań ze swojego planu dnia.
A jeśli często patrzysz się przed siebie, zastanawiasz nad tym, co by tu zrobić, choć w sumie na liście zadań masz całkiem sporo zaległych obowiązków, to prawdopodobnie odrobina organizacji Ci nie zaszkodzi.

 

Niektórzy doskonale sobie radzą z tym tematem – czy to są umiejętności wrodzone czy można się tego nauczyć – co oznacza, że jest nadzieja dla tych, którym teraz brakuje Czasu? Czy brak Czasu może wynikać z nieumiejętności ustalania priorytetów?

 

Umiejętności to coś, czego się można nauczyć. I zarządzanie sobą w czasie również do takich umiejętności należy. Oczywiście w różny sposób będziemy zorganizowane, gdyż w różny sposób działamy i przede wszystkim – w różny sposób chcemy być zorganizowane. Ja na przykład mam bardzo poukładany każdy dzień i dlatego jak jadę na wakacje, to nie mam tam żadnego planu i bardzo mi to pasuje. Ty jednak możesz być osobą, która bez listy miejsc do zwiedzenia czuje się kiepsko. I jedno i drugie działanie jest byciem zorganizowaną. Nie ma bowiem jednej skutecznej metody na to, gdyż to my decydujemy w jaki sposób chcemy żyć, działać i organizować się. Trzeba pamiętać, że na szczycie tego, co nazywamy zarządzaniem sobą w czasie nie są plany, harmonogramy, metody i techniki, lecz to jak MY chcemy by wyglądało NASZE życie. I to według tego ustalamy sobie co się ma zadziać, a co nie. To ta wizja, plan, cel (jakkolwiek to sobie nazwiesz) ma wyznaczyć to, co będziesz robiła, a co nie.

 

To właśnie od nas samych zależy nasze życie, to jak ono wygląda i na co przeznaczasz swój czas. Jeśli chcesz zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy to bez wprowadzania zmian się nie da. A to zazwyczaj wiąże się z większą niż dotychczas ilością czasu przeznaczoną właśnie na jedzenie. I mam tutaj na myśli samo spożywanie posiłku, aby  nie jeść w biegu, w samochodzie, przy biurku.  Wcześniejsze planowanie posiłków (mimo, że sam proces wymaga pewnej ilości czasu) wbrew pozorom pomaga dużo sprawniej funkcjonować. Nie trzeba się zastanawiać co dziś zjeść i biec po zakupy. Często się to kończy różnymi wyborami, niekoniecznie zdrowymi. Takie przypadkowe decyzje jedzeniowe  wymagają znacznie więcej czasu niż przygotowanie zaplanowanego wcześnie posiłku, do którego produkty masz już  w domu.

 

Dość powszechne jest przekonanie, że przygotowanie zdrowego posiłku zajmuje pół dnia. Kto ma na to czas? Połowy dnia na gotowanie to ja też  nie mam. Na szczęście zdrowy wartościowy posiłek możesz przygotować w ciągu 30-60 minut. Mnie najczęściej zajmuje to między 30 a 45 minut. Dla porównania zamówienie pizzy i czekanie na nią też wynosi ok. 30 minut.

 

I tak naprawdę wszystko sprawdza się do pytania –  na ile jest to istotne dla mnie? Jak bardzo mi  na tym zależy? Czy na tyle mocno, że jesteś w stanie zrezygnować z przeglądania facebooka czy oglądania kolejnego serialu? O pudelku nie wspomnę 😉  Czy nadal brak Czasu będzie Twoją wygodną wymówką? Na pewno tak jest prościej. Ale nie oczekuj efektów, bo ich nie będzie.